Fenttarthatóság a növényvédelemben, drónos permetezéssel!

Drónos permetezés általános bemutatása

A Drónok, mint az már ma is látható, az élet számos területén, így az iparban és a mezőgazdaságban is forradalmi változásokat fognak hozni és ezen változások már a jelen pillanatban is jelen van az említett területeken. A növény monitoring (állapotfelmérés) nagyban hozzájárul a permetező drónok munkájához. A fentiekből jól látható, hogy a drónos innováció valójában egy egymásra épülő összetett komplex rendszer amely munkájával hatékonyan, már a jelenben is elősegíti a precíziós mezőgazdálkodást és ezzel együtt a fenttartható környezettudatos gazdálkodást.

A permetező drónok olyan nagy emelőkapacitással rendelkező környezetbarát UAV/UAS (pilóta nélküli légijármű/ pilóta nélküli) alacsony magasságban szolgálatot teljesítő légi rendszerek, melyek alkalmasak minimum 5 liter, de a hatékony munkateljesítmény (terület lefedés) érdekében a legtöbb esetben 10-15 liter permetlé területen történő kihelyezésére. Ezeknek az eszközöknek a rotorfesztávolsága eltérő átlagosan 1 méter és 1.5 méter közöttiek, de ezek a fesztávolság méretek bizonyos típusoknál akár több méteresek is lehetnek. A fesztáv növekedés, exponenciálisan növeli a lehetséges felszálló össztömeget, azaz nagyobb fesztáv, nagyobb emelőerő, nagyobb tömegű hasznos teher szállításának lehetősége.

dronpermetezes1

A permetkihelyezésre rendszeresített drónok akárcsak a többi dróneszköz, szabályozható kezelési magassággal rendelkeznek. Az optimális, növénykultúra feletti repülési tartomány 0,5-1,5 méteres magasság. Ebben a kezelési magasságban érhető el azon optimális állapot amely kizárólag ezen eszközök sajátossága, a rotorok felhajtó erejének lefelé irányuló hatása az ami segít abban, hogy a kezelt növénykultúrának nem csupán a felső része, de a növény alsó részei is, így annak leveleinek föld felé néző részei és szára is azonos mennyiségben részesülnek a kihelyezésre kerülő gondozóanyagból.

Magyarország jelenlegi mezőgazdasági termesztési kultúrájába és a jelen honos termesztett növények fajtáját figyelembe véve ezek az eszközök a magyarországi viszonyoknak megfelelően bárhol, bármilyen mezőgazdasági célú felhasználásra alkalmazhatóak.

A drónos permetezés költsége azonos a hagyományos földi (kézi) permetezés költségszintjével és jócskán alatta marad a hidas traktorokénak tovább elenyésző töredéke az idejétmúlt „hagyományos” traktorral történő „tartályos” vegyszerkihelyezés használati, készenléti díjának. A drónokkal történő precíziós mezőgazdálkodásnak a területhatékonysága függ a kezelt tábla méretétől, illetve annak alakjától (amelyek lehetnek szabályos négyszögek, vagy poligon alakzatúak). Ezeken túl függ még az együttesen, az adott területen használt drónok számától. Például, egy 3 db-ból álló permetező drónflottával 100 ha / műszaknap feletti teljesítményt lehet elérni. A drónos permetezők alkalmazása hatékonyságban eléri a földi eszközök szintjét. A drónnal történő kezelés során kis mennyiségű (Low Volume, LV; esetleg Ultra Low Volume, ULV) permetlé kijuttatás történik, mely az apró cseppméret használat és a drón keltette lefele irányuló légáram következtében hatásfokában megegyező hatást fejt ki, mint a nagyságrendekkel magasabb anyagmennyiséget (permetlevet) felhasználó hagyományos permetezés.

Az erőteljes szállítólevegő-áram eredményes az elsodródás veszély csökkentésében, (ennek a lefelé ható áramlásnak köszönhetően, mint az már a korábbiakban olvasható volt, az adott növénykultúra földfelé néző, alsó része is egységesen részesül a kihelyezésre kerülő permet ködből), így a technológia kisebb szélérzékenységgel rendelkezik, mint a hagyományos földi eszközök.

A permetező drónok használatának kiemelt szerepe lehet olyan időjárási körülmények között, amikor földi eszközzel nem lehetséges a tábla kezelése. Egyedüli megoldást jelent a belvizes területeken, illetve a magas vagy zárt növényállományban. A Drónok használatával csökkenthetőek a talajtömörödés, és nem alakulnak ki taposási károk. E mellett a drón bármilyen – földi eszközzel is elvégezhető és azzal megegyező – permetezési feladat elvégzésére képes a legtöbbnél nagyobb hatékonysággal, vagy takarékosabb megoldásként szolgálva mindazon gazdaságokban, ahol fontos szempontnak számítanak a fejlett és okos modern megoldások, a nagyobb hatékonyság és fenttarthatóság jegyében az, hogy a gazdák mezőgazdasági tevékenysége minél kisebb „ökológiai lábnyomot” hagyjon maga után.

kep1

kep2

(Hozamnövekedési Táblázat. forrás: ISMTECH)